عطر و ادکلن مردانه و زنانه

چرا عطر و ادکلن استفاده کنیم؟ اگر جز ۲۰ درصد افراد خاص هستید ، پس با ما همراه باشید

راهنمای انتخاب و خرید عطر و ادکلن

رایحه، عطر و ادکلن شما برند شماست
راحه ، عطر و ادکلن برند شماست

رایحه، عطر و ادکلن بخشی نامرئی از سبک شخصی ما است و تأثیر قدرتمندی بر نحوه دیدن و به یاد آوردن افراد از شما دارد.

یک ادکلن خوب فواید زیادی دارد، از جذاب‌تر کردن شما گرفته تا کمک به احساس استرس کمتر و اعتماد به نفس بیشتر.

و با این حال ۸۰٪ از مردان به طور منظم از عطر استفاده نمی کنند!

چرا اینطور است؟

من احساس می کنم دلیل اصلی کمبود اطلاعات و آموزش اولیه است. اکثر مردانی که از ادکلن و عطر استفاده می کنند این کار را به این دلیل انجام می دهند که یک پدر یا الگو دارند که آنها را با این عمل آشنا کرده است. اینجا در ایالات متحده، این صنعت تحت سلطه زنان است و بیشتر مردان از اصطلاحات بی اطلاع هستند.

علاوه بر این، ترس شدیدی از استفاده بیش از حد از عطر و عواقبی که می تواند بر شهرت ما داشته باشد وجود دارد. هیچ کس نمی خواهد به عنوان “پپه لو پیو” شناخته شود.

خوشبختانه، دانش کار در مورد چگونگی درک عطر و ادکلن و استفاده از آن به راحتی در دسترس است و ما امروز آن را در اختیار شما قرار خواهیم داد!

چرا عطر استفاده کنیم؟


استفاده از یک عطر و ادکلن نه تنها جذابیت شما را افزایش می دهد، بلکه اعتماد به نفس شما را با زنان (و به طور کلی) نیز افزایش می دهد.

استفاده از عطر و ادکلن هم چنین باعث جذابیت بیشتر خانم ها می شود. در انتخاب همسر، بو برای خانم ها اهمیت بیشتری دارد. در یک مطالعه اروپایی نشان داده شد که در حالی که نشانه های بصری برای مردان در انتخاب زن بسیار مهم است، رایحه قوی ترین عامل برای زنان در انتخاب مردان است. یک مرد قبل از هر چیز از چشمان خود استفاده می کند، در حالی که یک زن از بینی خود استفاده می کند (حتی اگر نداند!).

علاوه بر این، زنان حس بویایی بهتر و دقیق تری دارند. از بدو تولد، زنان به طور مداوم در تست‌های بویایی، چه در تشخیص و چه در تشخیص، بهتر از مردان عمل می‌کنند. در واقع، بینی زنان حتی به طور خاص تنظیم شده است تا به فرمون های مردانه (هورمون های جنسی معطر) حساس باشد. عطرها با این رایحه ها ترکیب می شوند تا تجربه بویایی به یاد ماندنی تر و جذاب تری را ایجاد کنند. (حتماً مقاله ما را در مورد چگونگی تشخیص اینکه آیا یک زن شما را دوست دارد، بررسی کنید).

یک عطر و ادکلن می تواند ارتباطات عاطفی عمیق تری با افراد ایجاد کند. بویایی قوی ترین حس است. در واقع ۱۵۰۰۰۰ برابر حساس‌تر از دید شماست و شاید بیش از یک تریلیون بوی منحصر به فرد را تشخیص دهد (چشم‌های ضعیف ما فقط می‌توانند حدود ۷۰۰۰۰۰۰ رنگ را تشخیص دهند و این تخمین بالایی است). بویایی همچنین بهتر از هر حواس دیگر باعث ایجاد خاطرات می شود زیرا پیاز بویایی مستقیماً به سیستم لیمبیک متصل است که گاهی اوقات “مغز عاطفی” نامیده می شود. رایحه های قدرتمند و منحصر به فرد = ارتباط عمیق و عاطفی. برخی از تنها خاطرات من از پدرم بویی است که وقتی به سر کار می رفت مرا در آغوش می گرفت. اگر همین عطر را همین الان استشمام کنم، عکسی از او به سمتم می آید.

یک عطر و ادکلن خوب به تصور کلی شما از اینکه یک مرد تیزبین و جمع و جور هستید می افزاید. ما می دانیم که خوب لباس پوشیدن اعتماد به نفس شما را بالا می برد. فقط وقتی زیبا به نظر می رسید احساس بهتری دارید.

شما باید اهمیتی را که عطر شما در جهان دارد، حتی در برخوردهای غیرمحرمانه و غیرجنسی درک کنید.

تفاوت بین رایحه، اِدو توالت، عطر و ادکلن چیست؟

رایحه - عطر و ادکلن
عطر و ادکلن

رایحه یک اصطلاح عمومی و تک جنسیتی است که برای عطر و ادکلن استفاده می شود. این به اشکال مختلف وجود دارد و به نام های مختلفی خوانده می شود، اما به طور کلی در این دسته بندی ها قرار می گیرد:

ادکلن: قدیمی ترین اصطلاح برای عطر، که در آمریکای شمالی برای رایحه های مردانه استفاده می شود. سبک، تازه و میوه ای، معمولاً از ۲-۴٪ روغن های عطر در الکل و آب تشکیل شده است. معمولا در عطرهای افراد جوان استفاده می شود. معمولاً حدود ۲ ساعت طول می کشد.

اِدو توالت (Eau de Toilette): یک ترکیب اسپری سبک با ۵-۱۵ درصد خلوص
اسانس عطر حل شده در الکل. معمولاً حدود ۳ ساعت طول می کشد.

عطر (Eau de Parfum): از لحاظ تاریخی بدون جنسیت، برای توصیف محصولات مردانه و زنانه استفاده می شود و بهترین اصطلاح برای توصیف یک عطر است. (البته من در این پست بیشتر از ادکلن استفاده خواهم کرد، فقط به این دلیل که اکثر خوانندگان این اصطلاح را با عطر می شناسند.) حاوی ۱۵-۲۰٪ اسانس عطر خالص است و حدود ۵ تا ۸ ساعت ماندگاری دارد.

چرخه زندگی رایحه ها

عطر و ادکلن ها یک چرخه زندگی سه بخشی دارند. به یک هرم در حال تبخیر فکر کنید که در آن بالا به آرامی ناپدید می شود تا زمانی که به پایه برسید. هر یک از این سه بخش حاوی رایحه‌ها یا نت‌های جداگانه‌ای هستند که به شکلی که شما را بو می‌کنید به هم متصل می‌شوند.

سه نوع مختلف نت وجود دارد که رایحه اکثر عطرها را شامل می شود: رایحه بالا ( زیاد)، متوسط و پایه

رایحه ( نت) بالا بوی اولیه و سبک تر عطر است که بلافاصله پس از استفاده روی پوست به بینی می خورد. نت بالایی از ۱۵ دقیقه تا ۲ ساعت ماندگاری دارد. نت‌های اولیه معمولی عبارتند از رایحه‌های مختلف گل‌های ملایم، مرکبات، رایحه‌های میوه‌ای، رایحه‌های پودری، رایحه‌های دریایی و آبزیان و ادویه‌هایی مانند دارچین.

رایحه ( نت) متوسط به نت های میانی یا قلبی نیز گفته می شود. نت میانی عنصر اصلی عطر را به نمایش می گذارد. نت های میانی پس از پاک شدن نت بالایی ایجاد می شوند و می توانند ۳ تا ۵ ساعت پس از اسپری شدن باقی بمانند. این علاوه بر نت بالایی است. آنها از یکدیگر می سازند. نت‌های قلبی اغلب شامل رایحه‌های گلی سنگین‌تر مانند یاس، یا رایحه‌های سبز مانند علف یا سنگ است. رایحه‌های ادویه‌ای مانند دارچین و میخک می‌توانند همراه با رایحه‌های میوه‌ای نیز در اینجا ظاهر شوند.

رایحه ( نت) پایه آخرین رایحه ای است که ایجاد می شود، این رایحه ها اغلب نت های پررنگ تر رایحه هستند که بعداً در روز بیشتر قابل توجه می شوند. نت های پایه پایه را تشکیل می دهند و مشخص می کنند که عطر چقدر روی پوست شما ماندگاری دارد. آنها معمولا بین ۵ تا ۱۰ ساعت دوام می آورند. نت های پایه معمولی عبارتند از چوب صندل، خزه، خس خس، وانیل، قیر، چرم، دود، تنباکو و مشک.


عطرهای خطی در مقابل عطرهای غیر خطی

برخی از عطر و ادکلن ها از همان اسپری اولیه تا زمانی که آن را بشویید، برای شما یا روی شما بوی یکسانی خواهند داشت. به این ها عطرهای خطی می گویند. برخی دیگر – غیر خطی نامیده می شوند – تغییر می کنند و در طول زمان از لایه های یادداشت عبور می کنند.

اکثر عطرهای با کیفیت، چرخه عمر عطر را همانطور که در بالا ذکر شد، خواهند داشت. اغلب اوقات، تولیدکنندگان عطر ارزان قیمت روی این ترکیب پیچیده رایحه سرمایه گذاری نمی کنند. بنابراین یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای شناسایی یک عطر ارزان این است که در تمام مدت استفاده از آن بوی یکسانی داشته باشد.

عطرهای طراح

عطر و ادکلن های طراح همان چیزی است که در اکثر فروشگاه ها مشاهده خواهید کرد. این عطرها که توسط شرکت هایی مانند آرمانی، شانل، باربری و دیگر برندهای طراح ساخته شده اند، قیمتی بین ۲۵ تا ۱۵۰ دلار برای هر بطری دارند. این عطرها تمایل به تولید انبوه دارند و برای مصرف انبوه طراحی شده اند. آنها برای مخاطبان گسترده ساخته شده اند و معمولاً ایمن تر هستند (به این معنی که از واکنش های شدید دور می مانند). آنها همچنین تمایل دارند از مواد ارزان‌تر ساخته شوند تا در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنند و تولید حجمی را فراهم کنند.

نحوه انتخاب و خرید عطر و ادکلن

مطالعات علمی نشان می دهد که یک مرد می تواند به طور طبیعی عطر و ادکلن را انتخاب کند که با رایحه طبیعی بدنش بهترین عملکرد را دارد.

اجازه دهید به این نکته تاکید کنم: شما بهترین کسی هستید که می توانید تشخیص دهید کدام عطر و ادکلن مناسب شماست.

اجازه ندهید دیگران برای شما انتخاب کنند – دلیلی وجود دارد که رایحه های هدیه سال ها بدون استفاده می مانند.

در عوض، از نظرات دیگران برای تقویت یا زیر سوال بردن تصمیم خود استفاده کنید. فقط اگر چند نفر به شما بگویند که بوی شما کم است یا انتخاب ضعیفی دارید، باید چیز دیگری را امتحان کنید.

همچنین کورکورانه خرید نکنید، یعنی زمانی که به توصیه شخصی یک ادکلن خریداری می کنید بدون اینکه خودتان آن را امتحان کنید.

بهترین روش برای یافتن یک عطر جدید این است که آزمایش کنید که آیا عطر مکمل بوی طبیعی بدن شما در طول یک روز است یا خیر.

فروشگاه‌های بزرگ برای این منظور عالی هستند، فقط اطمینان حاصل کنید که تا زمانی که آماده نشده‌اید خرید نکنید (به راحتی می‌توانید اولین یادداشت را کنار بگذارید). حداکثر تعداد رایحه‌ای که می‌توانید در آن واحد امتحان کنید، چهار رایحه است، اگرچه اگر تازه شروع کرده‌اید، فقط دو رایحه (در هر بازو) را توصیه می‌کنم.

یک رایحه را روی هر مچ دست اسپری کنید (و هر آرنج داخلی را اگر برای ۴ مورد استفاده می کنید).


از کارت هایی که فروشگاه بزرگ برای بوییدن ادکلن ها ارائه می دهد خودداری کنید. آن‌ها شما را قادر می‌سازند فقط نت‌های بالایی را استشمام کنید و نه بوی آن را (به یاد داشته باشید، این یک آزمایش شیمی است).

بین بوییدن هر ادکلن، کام خود را با چیزی قوی مانند قهوه یا چای تازه کنید.

سعی کنید تمام نت ها را بو کنید. همانطور که توضیح دادیم می توانید انتظار داشته باشید که رایحه در چند ساعت آینده تغییر کند.

در فروشگاه بزرگ قدم بزنید و عطرها را در فواصل زمانی مختلف استشمام کنید. در تلفن یا دفترچه یادداشت بردارید که کدام را دوست دارید و چرا.

یک بطری از برنده خود را بخرید و شروع به پوشیدن کنید. پوشیدن یک عطر یک فرآیند است، نه یک مقصد. بسیاری از مردان در نهایت صاحب ده‌ها عطر می‌شوند و عاشق آن‌ها هستند، بنابراین احساس نکنید که مجبور نیستید با اولین (یا دهمین) خرید خود، آن را کامل کنید.
اگر به دنبال ایده هستید، ادکلن مردان مشهور را امتحان کنید.

بطری عطر با چه اندازه ای باید بخرید؟ عطرها در اندازه های مختلف بطری وجود دارند، اما معمولاً از ۱ اونس متغیر هستند. تا ۳.۴ اونس یا حتی بطری های بزرگتر. اگر در عطرها تازه کار هستید بطری های کوچکتر را بخرید زیرا خطر کمتری دارد. شما نمی‌دانید چند بار آن را می‌پوشید، و احتمالاً زمانی که شانس بوییدن رایحه‌های مختلف را پیدا کنید، طعم شما تغییر می‌کند.

عطرها برای همیشه در قفسه ماندگاری ندارند. نوسانات سریع گرما مانند آنچه در اکثر حمام ها یافت می شود باعث می شود مولکول های یک عطر از هم جدا شوند. نور خورشید نیز همین کار را انجام می دهد (بنابراین از ذخیره سازی طاقچه خودداری کنید). عمر عطر خود را با نگهداری آن در محیط های خنک، تاریک و خشک افزایش دهید. کمدهای اتاق خواب یک مکان عالی هستند.

قوانین کاربرد عطر و ادکلن

قوانین استفاده از عطر و ادکلن

قوانین کاربرد عطر

همه ما در اطراف مردانی بوده ایم که بیش از حد از ادکلن استفاده می کنند. رایحه بسیار تحسین برانگیز و دلپذیر است. با یادگیری نحوه استفاده صحیح و عاقلانه از عطر به راحتی می توانید از این اشتباه جلوگیری کنید.

عطر را روی پوست خشک، ترجیحاً بلافاصله بعد از حمام اسپری کنید. هنگام استفاده، نازل اسپری را در فاصله ۳ تا ۶ اینچی از پوست خود نگه دارید.

شروع نور. اگر در پوشیدن عطرها تازه کار هستید، با یک اسپری روی سینه خود شروع کنید. همانطور که در مورد نحوه صحیح پوشیدن ادکلن راحت تر و آگاه تر می شوید، می توانید به چند اسپری دیگر در مناطق مختلف منشعب شوید…

عطر را به مناطق گرم بمالید. گرمای بدن شما عطر را در طول روز تحت فشار قرار می دهد و یک دنباله بوی خوب ایجاد می کند که معمولاً به آن سیلاژ می گویند. با گرم ترین قسمت های بدن خود شروع کنید: سینه، گردن، فک پایین، مچ دست، ساعد، آرنج داخلی، شانه. روی همه این نقاط به طور همزمان اسپری نکنید. با یکی شروع کنید و سپس با یادگیری رایحه، ۲-۳ نقطه دیگر را اسپری کنید. من اسپری کردن ناحیه فاق خود را توصیه نمی کنم. اگر در آنجا مشکل دارید، مقاله برت در مورد فاق باتلاق را بررسی کنید.

فقط در صورت لزوم اسپری مجدد انجام دهید. بسته به مدت ماندگاری عطر، می توانید اسپری های بیشتری را به مچ دست خود اضافه کنید. برای بیشتر این اتفاق در نیمه دوم روز خواهد بود.

یادداشت را نکش مالیدن عطر به پوست کار معقولی به نظر می رسد. در واقع، پیوند مولکولی را می شکند و عطر را ضعیف تر می کند.

اسپری نکنید و راه بروید. اسپری کردن یک عطر در هوا و قدم زدن در مه بی ارزش است. بیشتر عطر مستقیماً روی زمین می ریزد.

عطر را روی لباس خود اسپری نکنید. در این حالت عطر اجازه ندارد با روغن های شما ترکیب شود و از این رو به طور طبیعی نمی تواند مراحل نت را آنطور که باید طی کند. همچنین روغن های موجود در یک عطر باعث لکه دار شدن بسیاری از پارچه ها می شود.

نپاشید. اگر از یک بطری معمولی ادکلن استفاده می کنید، یک انگشت خود را بردارید و آن را روی دهانه بطری خود فشار دهید و سپس آن را به آرامی برگردانید. به قسمت هایی از بدن که در بالا توضیح داده شد ضربه بزنید.

کمتر، بیشتر است. رایحه را باید کشف کرد نه اینکه اعلام کرد. افرادی که نزدیک هستند باید بتوانند بوی ادکلن شما را حس کنند، اما تحت تأثیر آن قرار نگیرند.

جمع بندی :

همانطور که دیدیم، بویایی در واقع قوی ترین حس ماست. این به حافظه ما متصل است و ما می توانیم ارتباط عمیقی با احساسات خود ایجاد کنیم. پوشیدن یک عطر روشی متمایز برای بیان خود فراتر از بصری است. این شما را به یاد ماندنی می کند و یک تصور ایجاد می کند.

هنگامی که عطر وادکلن هایی را پیدا کردید که از استفاده از آنها احساس راحتی می کنید و ادکلن هایی را که مکمل رایحه طبیعی شما هستند قدردانی می کنید، به خوبی در مسیر کشف این دنیای بویایی جالب خواهید بود.


این مطلب چند تا لایک داره؟ D:
Avatar photo
محسن رحمانی

سلام . من محسن رحمانی هستم ، دانش اموخته ی مهندسی کامپیوتر و مدیریت بازرگانی . علاقه مند و پژوهشگر در حوزه بیزنس های مبتنی بر تکنولوژی که دوره های اوراکل و برنامه نویسی جاوا را در کالج NIIT بنگلور هند گذرونده و مشغول تحقیق و مشاوره در حوزه E-commerce و Digital Marketing است . تلاش من دسترسی مخاطب به اطلاعات کافی و صحیح است .

مقاله‌ها: 9

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *